İŞÇİLERİN YAŞ GRUPLARI, EMEKLİLİKTE, MEMURLARA GÖRE NEDEN DAHA AVANTAJLI?
ADMiN
SSK'ya göre 50, Emekli Sandığına göre 57 yaşında emekli olacak kişi, memur olarak çalışıyorsa nasıl SSK'dan emekli olabilir?



SORU: İyi Günler.

Ben 01.05.1972 doğumluyum. SSK kriterlerine göre 50 yaşında emekli olacağım. Şu andaki duruma göre sigortalılık süremi ve prim günümü doldurdum, emekli olmak için yaşımı beklemem gerekiyor. İstisnai bir durum olarak şu anda devlet memuru olarak çalışıyorum ve 57 yaşında emekli olmam gerekiyor. SSK kriterlerine göre 50 yaşında emekli olamaz mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Doğum Tarihi: 01.05.1972

Cinsiyeti: Erkek

Çalışma tarihleri- Açıklamalar

15.06.1987-15-09-1987 .................................SSK
01.04.1997-30.11.1997 ..................................Askerlik (kısa dönem)
01.03.1998-31.05.2001 ..................................SSK
01.09.2001-15.04.2005 ..................................Emekli sandığı (Öğretim görevlisi)
16.04.2005-01.03.2013 ..................................SSK
15.09.2013- Halen devam ediyor....................Devlet Memuru

CEVAP: Memur olarak çalışan SSK'dan nasıl emekli olabilir

Sigortalı ve Memur olarak çalışmaları bulunanlar nasıl emekli olabilirler? Sorunuz özelinde değerlendirmekteyiz.

Kısa Bilgiler:

Memurların emeklilik şartları dönemsel olarak değişmektedir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce memur, işçi, esnaf olarak çalışmaları olanlar için yaş gruplarında kademelendirme yapılmaktadır. Kademeli yaş grubunun bulunmasında 15 Haziran 2002 tarihi milat olarak alınmaktadır. Yani 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmündeki yaş grupları belirlenmektedir.

Erkek memurların yaş gruplarının yanında 25 hizmet yıllarının da olması gerekiyor. 25 hizmet yılının içerisinde sigortalı süreler de sayılmaktadır.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra memur olanlar için yaş gruplarında kademelendirme yapılmaz. Erkek memurlar 25 hizmet yılını ve 60 yaşını tamamlamaları gerekir. Tamamladıklarında emekli aylığına müracaat edebilirler.

İşçiler için yaş grupları memurlardan farklıdır. İşçiler kademelendirilmiş yaş gruplarının belirlenmesinde 506 sayılı Kanun Geçici Madde 81 hükmü dikkate alınır. Buradaki fark, memurların kademelendirilmiş yaş gruplarının belirlenmesinde 15 Haziran 2002 tarihi milat alınarak bu tarihteki toplam hizmet süresi esas alınırken, işçilerin kademelendirilmiş yaş gruplarında sigortalılık başlangıç tarihine göre yaş grupları belirlenmektedir. Yani yaş gruplarında işçiler memurlara kıyasen daha erken yaş gruplarına sahip olabilmektedirler.

İşçi ve memur hizmeti olanların hizmetleri bütünleşir. 2829 sayılı Kanun gereği, hizmetlerin bütünleşmesi mecburi olmaktadır. Yine 2829 sayılı Kanunda son 7 yıldaki çalışmalarının fazla olan kısmı (1260 gün ve daha fazlası) memur ise memur olarak, işçi ise işçi olarak emekli olma bakımından 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu veya 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu hükümlerinin uygulanacağını tespit eder..

Kısa bilgilerimiz bağlamında verdiğiniz çalışma süreleri üzerinden değerlendirmelerimiz:

15 Şubat 2017 tarihi itibariyle son 7 yıl içerisindeki çalışmalarınızın fazlalığının (15/9/2013 tarihi ile 15 Mart 2017 tarihi arası) Memurluk çalışması olarak tespit etmekteyiz. Yani 3 yıl 6 ay memurluk süreniz olmaktadır.

2829 sayılı Kanun kuralına göre son 7 yıl içerisindeki 1260 gün hizmet fazlalığı memur olduğundan tamamıyla memurların yaş + hizmet = EMEKLİLİK koşuluna bağlı olacağınızı değerlendirmekteyiz.

Şayet işçi olarak emekli olmak istendiğinde ise memurluktan ayrıldıktan sonra 1260 gün ve daha fazla işçi olarak çalışmanız gerekir. Bu çalışma olduğunda da işçilerin yaş + hizmet= EMEKLİLİK koşuluna bağlı olacağınızı değerlendirmekteyiz.

Sonuç değerlendirmemiz: SSK kriterlerine göre emekli olmak için bugünün beklenmemesi gerektiğini, bu düşünce için geç kalındığını, yani memurluktan ayrılarak işçi olarak çalışma ve işçi kriterlerine göre yaş ve hizmet grubuna girme düşüncenizi 15 Şubat 2017 tarihinden önce memurluktan ayrılmak suretiyle gerçekleştirilmiş olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu aşamadan sonra yine de işçi kriterlerine göre emekli olmak istenirse, memurluktan ayrıldıktan sonra en az 1260 gün SSK.lı olarak çalışmanız gerektiğini değerlendirmekteyiz.

 24 Nisan 2017, 12:45 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: