LİSANS MEZUNU BİRİ KPSS-ÖNLİSANS SINAVINA GİREBİLİR Mİ?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2014 KPSS başvuruları başlamak üzereyken adayların kafasına takılan en önemli sorulardan birisidir: 'Lisans Mezunuyum ama Lise ya da Önlisans Olarak Sınava Girebilir miyim?' İşte merak edilen bu sorunun yanıtı:2013 yılı içerisinde tartışılan bu konuya Danıştay yeni bir soluk getirmişti. Danıştay 12.dairesi, KPSS'ye en üst öğrenimden girilmesi gerektiği yönündeki kılavuz düzenlemesini iptal etmişti. Kararın ilgili bölümü şu şekildeydi:

“Sağlık lisesi mezunlarının atanabileceği kadrolar için, meslek lisesinden mezun olduktan sonra üniversiteden de mezun olan adaylara başvuru hakkının tanınması gerekmektedir. Bu adayların yerleştirmelerinde ise, ön lisans ya da lisans düzeyinde yapılan sınavda aldıkları puanların esas alınması gerekmektedir. Bu hususlar gözetilmeden, hazırlanan Kılavuz eşitlik ilkesine ve hukuka aykırı bir şekilde eksik düzenlenmiştir."

Ösym yeni yayınladığı kılavuzda bu tartışmaya son noktayı koymuş oldu. Ösym kılavuzunda yer alan bilgi şu şekildedir:

Bu metinden hareketle 14 Mayıs’a kadar herhangi bir lisans programından mezun olan bir aday, sınava lisans mezunu olarak girmek zorundadır. Ön lisans ya da lise düzeyinde sınava giremez. Eğer aday, lisans okuduğu bölümden 14 Mayıs’tan sonra mezun durumunda olacak ise öğrenim durumuna göre istediği düzeyden sınava girebilir.

Kaynak: Kpssrehber
 05 Mayıs 2014, 00:41 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: