ÇİFT DİPLOMASI OLAN ADAYLAR KPSS BAŞVURULARINDA NE YAPACAK?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
KPSS'de sınava girdiği düzeyde birden çok diploması olan adayların sisteme sadece bir diploma tanıtabilmesiydi. Defalarca bu konuyu ele almamıza ve mağduriyetleri göstermemize rağmen ÖSYM bu konuyu görmezden gelmekteydi. Basit bir kod ile kolayca çözülebilecek olan bu konu nihayet çözüldü.Nasıl bir sorun vardı?

Örneğin, hem çevre mühendisliği hem de orman mühendisi olan bir aday sisteme kendisini sadece bir diploma ile tanıtabilmekteydi. Bunun sonucunda da diğer bölümden alım olduğunda tercih yapabilmek için adaylar sistemdeki bölüm bilgisini değiştirmek zorunda kalmaktaydı. Bu değiştirme için dilekçe ücreti alınmaktaydı. Ayrıca belli tarihler arasında güncelleme imkanı verilmekte ve bu tarihler kaçırıldığında adayların tercih imkanı kalmamaktaydı.

Şimdi kılavuzda ne yazıyor?

2014 KPSS başvuru kılavuzunun 14. Lisans Eğitim Bilgisi başlıklı maddesinde "Adaylar, birden fazla lisans eğitim bilgisinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydını sağlayabileceklerdir." ifadesine yer verilmiştir.

Uygulama nasıl işleyecek?

Adaylar artık lisans düzeyinde kaç diploması varsa onları başvuru sırasında sisteme tanıtabilecektir. Tercihler sırasında ise her iki bölümden de tercih yapabilecektir. Örneğin, hem işletme hem makine mühendisi olan bir kişi merkezi yerleştirmelerde 10 tercihini işletme ve 20 tercihini ise makine mühendisi mezunu aranan kadrolara tercih yapabilecektir.

Bir bölümden hala okuyanlar ne yapacak?

Bir aday bir lisans bölümünden mezun olmakla birlikte aynı zamanda başka bir bölümden okumaya hala deva ediyor olabilir. Bu durumda başvuru yaparken mezun olduğu bölümün diploma örneği ile hala devam ettiği bölüme ilişkin üniversiteden alacağı öğrenim belgesini yanında götürecektir.

Tek bölümden başvuranlar sonradan bölüm ekleyebilir mi?

Kılavuzda bu konuda detaylı ve açık bir hüküm yok. Ancak sınav sonrası tercih uygulamalarında belirlenecek tarihlerde veya ÖSYM'nin belirteceği şekilde bunun da mümkün olacağını düşünüyoruz. Ama yine de "ÖSYM güvenimiz olmadığı için" adayların her iki bölümü de ilk başvuru yaparken tanıtmaları yararlarına olacaktır.

Önlisans için de bu imkan olacak mı?

Şu an için sadece lisans kılavuzu yayınlanmış durumdadır. Önlisans kılavuzu Haziran sonunda yayınlanacak. Bu kılavuzu görmeden şimdiden bilgi vermek sadece tahmin olacaktır.

Kaynak: memurlar.net
 05 Mayıs 2014, 00:48 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: