KPSS ÖNCESİ SON VİRAJ
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
KPSS'nin uzman eğitmeni sınava kısa süre kala siz adaylara son virajda neler yapılması gerektiğini anlatıyor.Değerli Arkadaşlar,

Yaklaşık 1,5 ay sonra gireceğiniz KPSS sınavlarıyla ilgili olarak kalan zamanı değerlendirmeniz adına birkaç önerimiz olacak.

Ancak öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu acı günlerin bir daha yaşanmaması dileklerimi iletmek istiyorum. Her can kutsaldır ve her bir insan bütün insanlar kadar değerlidir. Allah Soma’da vefat eden kardeşlerimizin mekanını cennet eylesin, geride kalan yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eylesin.

Değerli arkadaşlar, zaman çok değerlidir ve verimli şekilde kullanılan her zaman dilimi geleceği daha da güzelleştirir. Bugüne kadar KPSS’ye hazırlık adına birçok çalışma yaptınız. Konu bilginizi artırmaya, varsa eksiklerinizi tamamlamaya çalıştınız. Soru çözümleriyle bilgilerinizi pekiştirdiniz ve denemelerle de gerçek sınava ne kadar hazır olduğunuzu ölçtünüz. Geçen aylar içerisinde bazen moral bozukluğu yaşadınız, bazen “Tamam, bu iş oldu.” dediniz. Ancak bazen bu yarışı bırakma düşüncesine kapıldınız. Bunlar ve benzeri duygular her zaman için doğal karşılanabilir.

KPSS hazırlığındaki en değerli sürece girmiş bulunmaktayız. Bu nedenle yapılabilecek çalışmaları maddeler halinde belirtmek istiyorum:

- Konu eksiğinizin olmamasına özen gösteriniz.

- Öğrendiğiniz konuları unutmamak için ara ve genel tekrarlar yapınız.

- Konu çalışmalarınızın ardından öncelikle ÖSYM sorularını, sonra yayınların sorularını çözünüz. Bu sizin konularla ilgili ÖSYM’nin mantığını kavramanızı ve yayınların sorularını bu mantıkla değerlendirmenizi sağlar.

- Dönem boyunca denemelerde genel olarak çıkan yanlışlarınızı ve boş cevaplarınızı analiz ediniz. Eğer sürekli olarak belirli konularda yanlışınız varsa, öncelikli olarak o konulara çalışınız.

- Haftalık olarak deneme sınavları yapınız. Bunların sayısı hafta 2 veya 3 olabilir. Ancak her denemeden sonra yanlış ve boş cevaplarınızın doğrularını ve doğru cevaplarınızın varsa pratik çözümlerini öğreniniz. Netlerinizdeki ilerleme bu sayede gerçekleşecektir.

- Kendi çözdüğünüz deneme sınavlarını gerçek sınav süresi kadar zaman tutarak çözünüz. Hatta gerçek süreden daha kısa sürede bitirmeye çalışınız. Çünkü sınavdaki en büyük rakibiniz süre problemi olacaktır.

- Farklı bölüm mezunlarının sınav sonuçlarını kendinizinkiyle karşılaştırmayınız. Özellikle öğretmen adayı arkadaşların buna dikkat etmesi faydalı olacaktır.

- Dershanelerin, Türkiye çapında yaptığı sınavlara katılmanız genel sıralamanızı öğrenme adına daha gerçekçi olacağından bu tür sınavlara katılmaya çalışınız.

- Sadece belli bir yayının sorularını çözmek yerine, farklı yayınların soru bankalarını ve denemelerini çözmeniz size farklı bakış açısı kazandıracaktır.

- Öğretmen adayı arkadaşlarımızdan alan sınavı olanların sınav çalışmalarında ÖABT’ye ağırlık vermeleri gerekir. Bu konuda yeterli yayın kalitesi tam oluşmadığından en az iki farklı yayından konu ve soru hazırlığı yapılabilir.

- Olumlu veya olumsuz olsun herhangi bir deneme sınavı sonucunuzla gerçek sınav arasında doğrudan bağlantı kurmayınız. Denemeler size sadece yön verir. Geleceği bugünden göstermez.

- Denemelerde çıkan yanlışlarınıza sevininiz. Çünkü onları telafi etme şansınız vardır.

- Moralinizi yüksek tutmaya çalışınız ve moral veren kişilerle daha sık görüşünüz. Felaket tellallığı yapan kişilerden biraz uzak durunuz.

İstediğiniz her şeyi başarabilirsiniz. Yeter ki, başarmayı isteyin. Başarmayı istemek, hedefiniz için yaptığınız fedakârlıkta gizlidir.

Tüm arkadaşlarımıza çalışmalarında ve sınavda başarılar dilerim. Allah yardımcınız olsun.

Bülent ODABAŞI

Eğitim Programları ve Öğretim

 22 Mayıs 2014, 19:49 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: