KPSS TERCİHLERİ HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Memur Adaylarının Kaç Tercih Hakkı Bulunmaktadır? Tercihler Nasıl Yapılacak? Hangi Puanlarla Yerleştirmelere Başvurulur?KPSS-2014/1, Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 1. Yerleştirme 23.06.2014 - 02.07.2014 tarihleri arasında yapılacak. 2012 KPSS puanının kullanılacağı son merkezi atamanın hemen arkasından da 2014 KPSS yapılacak. 16 Mayıs’a kadar kamu kurum ve kuruluşları DPB’ye kadroları bildirdi. DPB’de kadrolarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Devlet Personel Başkanlığı’nın sitesinde kadro sayıları açıklanacak.

2014-1 Merkezi Atamada Ne Kadar Memur Alınacak?

2014-1 memur alımında diğer yıllara göre daha az memur alımı yapılması bekleniyor. 2010-1’de 13,922 kadro, 2011-1’de 17,091 kadro, 2012-1’de 17,387 kadro, 2013-1’de 18,846 kadro verilmiştir. 2014 Bütçesine göre daha az memur alımı olacağı kesin. Her zamanki gibi toplam kadro sayısının büyük çoğunluğu MEB’e ve Sağlık Bakanlığı’na ayrılacak. MEB, Şubat’ta 10 bin öğretmen atadı ve Ağustos’ta ise 40 bin öğretmen atayacak. Sağlık Bakanlığı, Mart ayında 4,500 sağlık personeli ataması yaptı ve yapmaya da devam edecektir. Bütçede planlanan 25,800 kadronun tamamı kurumlara dağıtıldı. Dağıtılan kadrolara göre 2014-1 kadroları belirlenecek. Kurumlarda bütçeye bağlı olmayan serbest kadroların bulunması kontenjanları arttıracaktır. Serbest kadrolar ve acil ihtiyaçlar kadro sayısını arttıracaktır.

Memur Adaylarının Kaç Tercih Hakkı Bulunmaktadır?

Memur adayları, 30 adet tercihte bulunabilecektir. 2014- 1 Merkezi Memur ataması 2012 KPSS puanıyla yapılacak son atama olduğu için tercihlere dikkat edilmesi gerekir.

Tercihler Nasıl Yapılacak ?

Tercih yapmak için önce kılavuzu iyice okumanız gerekmektedir. Okuduktan sonra tercihlerinizi ÖSYM’nin sitesinden ve sadece internet üzerinden yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa veya unuttuysanız ÖSYM merkezlerinden şifre alabilirsiniz.

Tercih Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Nokta Nedir ?

Kadroların yanındaki kodları ve başvuru özel koşullarını dikkatle incelemelisiniz, bu koşulları karşılamıyorsanız, tercihiniz geçersiz sayılacaktır.Tercihler belirlenmeden önce sistemde kayıtlı mezun olunan alan/program bilgisi mezun olunan alan/program tablolarından kontrol edilmelidir.

Bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir.

Hangi Puanlarla Yerleştirmelere Başvurulur ?

Yerleştirme işlemlerinde Ortaöğretim mezunları için KPSS P94, Ön Lisans mezunları için KPSSP 93 ve Lisans mezunları için KPSS P3 puanı kullanılacaktır. Her bölümün ayrı ayrı kodları bulunmaktadır.

Tercihler için Baraj Puanı Var Mı ?

Baraj puanı yoktur . 2012 KPSS’den herhangi bir puanı olan adaylar tercih başvurusunda bulunabilir. Taban puanlar yerleştirme sonuçlarına göre şekillenmektedir.

Tercih Zamanı Mezun Olamayanlar Başvuru Yapabilecek Mi ?

Tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği son gün itibariyle ( 2 Temmuz) sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Mezun olamayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmaz. Mezun olamayacaklar veya mezun olmayanlar tercihte bulunursa başvuran diğer adayların hakkını yemiş olur. Başka bir adayın o kadroya atanmasını engeller. Bunun için duyarlı ve sorumlu davranmak gerekir.

KPSS Puanı Kaç Defa Kullanılır?

KPSS’den alınan puan (Lisans P3, Ön Lisans P93, Ortaöğretim P94 ve diğer puanlar) tek bir merkezi yerleştirme için kullanılabilir. B grubu kadroları için merkezi yerleştirmede tercihte bulunan aday, bir kadroya yerleştirildiyse ataması yapılmasa dahi diğer merkezi yerleştirme işlemlerine aynı puanla katılamaz. Sözleşmeli çalışanlar , kadrolu memurluğa başvurabilir.

Önemli Hatırlatmalar:

*2014-1 tercih işlemleri başvurunun son günü olan 2 Temmuz gecesi saat 23:59’da sona erecektir.

*Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercih iptali yapılmaz.

*Adaylar sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki kadro veya pozisyonlardan tercih yapmak zorundadır. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama ya da sınava girdikten sonra daha üst öğrenim düzeyinde diploma almış olmak gibi nedenlerle sınava girilen öğrenim düzeyinde değişiklik yapılması mümkün değildir.

*Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

*Başvuru şartları arasında “MEB’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak”

niteliği aranan kadroları, MEB’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikası, MEB’den Onaylı

Bilgisayar Analist Programcı Sertifikası sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.

* Karşısında derecesi olmayan kadrolar sözleşmeli kadrolardır. Tercihleri yaparken kadroların derecesine bakmakta yarar vardır.(gazetekamu)

 24 Mayıs 2014, 16:41 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: