KPSS'DE PARAGRAF SORULARI NASIL ÇÖZÜLMELİ?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Değerli öğrenciler, her işin bir püf noktası olduğu gibi, Türkçe paragraf sorularını çözmenin de bir püf noktası vardır. Peki, Türkçe paragraf soruları nasıl çözülür? Paragraf sorularını çözmenin püf noktaları nelerdir?

Genel Kavramları İyi Öğrenin

Her ne kadar Türkçe paragraf soruları yoruma dayalı olsa da, sizlerin öğrenmesi gereken bazı bilgiler mevcut. Soruları çözmeye başlamadan önce ‘’ana fikir, anlatılmak istenen, vurgulanmak istenen, üzerinde durulan, bahsedilen, verilmek istenen mesaj, çıkarılabilecek en genel yargı vb.’’ kavramları çok iyi öğrenmelisiniz. Bu kavramların anlamlarını bilmediğiniz müddetçe, yorum gücünüz ne kadar güçlü olursa olsun, yanılma payınız da mutlaka olacaktır.

Önce Soru Kökünü Okuyun

Birçok öğrencinin içine düştüğü en büyük yanılgı, soru kökünü okumadan önce paragrafı okumaktır. Soru kökünden önce paragrafı okursanız, soru kökünü okuduktan sonra paragrafı tekrar okumak zorunda kalırsınız. Bir işi düzgün yapmanın yolu, o işi ne amaçla yaptığınızı bilmektir. Amaçsız okunan bir paragraf da, size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramaz. Önce paragrafın altındaki soru kökünü okuyun, sizden ne istendiğini anlayın, daha sonra paragrafı okumaya geçin.

Soru Kökünü Okuduktan Sonra Hızlı Bir Şekilde Şıklara Göz Atın

Paragrafa geçmeden önce, şıklara hızlı bir şekilde göz atmak, soruda neyi aradığınızı bilmenizi sağlayacaktır. Yalnız burada, şıkları tek tek okuyun, düşünün demiyoruz. Zaman kaybının olmaması için sadece göz gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Soru Kökünü Mutlaka İyi Anlayın

Siz de biliyorsunuz ki soru kökleri paragraflar gibi uzun değildir. Soru köklerini çok dikkatli okuyup, iyi anlayın. Unutmayın ki bir soruyu anlamak cevap vermenin yarısıdır.

Soru Köklerindeki Olumsuz İfadelere Dikkat Edin

Çoğumuz Türkçe paragraf sorularını çözerken yanlış anlamalara düşebiliyoruz. Bize istenen sorulurken, istenmeyeni işaretleyebiliyoruz. Sınavları hazırlayanlar, öğrencileri bu yanlış anlamalardan uzak tutabilmek için bir yönteme gitmişlerdir. Soru köklerinde ‘’değildir,anlatılmamıştır, vurgulanmamıştır, yoktur, değinilmemiştir gibi olumsuzluk belirten kelimelerin altı çizilmiştir. Altı çizili kelimelere dikkat edin!

Tüm Şıkları Okumadan Cevabınızı İşaretlemeyin

Bir soruda eğer çeldiriciler çok güçlü ise ve bu çeldiricilerden bir tanesi ‘’A’’ şıkkında ise, yanılgıya düşüp bu şıkkı işaretleyebilirsiniz. Sınav sonrasında bu durumu fark edip dizlerinize vursanız da kar etmez artık. Bazen ilk şıklarda bir doğru vardır, ama alt şıklarda daha doğrusu yer alabilir. Bu işi aceleye getirmeyin. Mutlaka tüm şıklarınızı okuyup cevabınızı ona göre işaretleyin.

Türkçe Paragraf Sorularını Kendinize Göre Yorumlamayın

Türkçe paragraf soruları, kendinize göre yorumlamanız için sorulmazlar. Paragraftaki düşünce size uyar veya uymaz, bu hiç mühim değil. Siz, o paragrafın yazarı gibi düşünmek zorundasınız. Çünkü sizden istenen, sizin ne düşündüğünüz değil, paragraf yazarının ne düşündüğüdür.Yoğun Bir Şekilde Sorulan Ana Fikir Soruları Genellikle Son Cümlede Gizlidir

‘’Assolistler sahneye en son çıkar’’ derler ya! İşte ana düşünceyi de bir paragrafın assolisti gibi düşünebilirsiniz. Tabi ki ana fikir bazen paragrafın tümüne serpiştirilir; ama en çok paragrafın son cümlesinde yer alır.

 06 Haziran 2014, 17:42 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: