2014 KPSS İÇİN SORU BİLMECESİNE DEVAM
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2014 yılında yapılacak olan (A) Grubu Kamu Personeli Seçme Sınavında sorulacak soru sayısı ve oranlarına ilişkin açıklamalardaki çelişkiler Mecliste soru önergesine konu edildi.Konuyu gündeme getiren Milletvekili Ahmet Duran BULUT, verdiği soru önergesinde; “A grubu (müfettiş, uzman, kaymakam) adayları için 2014 KPSS bavuruları sona erdi. Soru sayısı Şubat’ta açıklanmıştı ancak dağılım kılavuz açıklanınca belli oldu.

ÖSYM, Şubat’ta yaptığı duyuru ile a grubu alan testinde 40’ar tane gelen alan soru sayısının artık 30’a düştüğünü belirtmişti. Ancak bu düşüş neticesinde ders sayısında azalma olup olmayacağı veya soru konu dağılımı konusunda hiçbir açıklama yapılmamıştı. KPSS başvuru kılavuzu yayınlandı ve a grubu adayların ilk baktıkları sayfa soru sayılarının dağılımının yer aldığı sayfa idi. Önceki sınavlarda 40 soru üzerinden verilen soru yüzdeleri 30 sayısına göre değiştirilmemiş ve aynı oranda kalmıştı.

Şubat ayındaki soruların düştüğü açıklamasından beri birçok dedikodu çıkmasına karşın ÖSYM tarafından hiçbir açıklama yapılmaması şaşırtıcıdır.

Bu süreçte hem adaylarımız hem de kurs sahipleri oldukça stresli günler geçirdiler. ÖSYM, Anayasa’ya aykırı hareket etmektedir.” dedi.

Milletvekili BULUT, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1. ÖSYM tarafından yapılan açıklamalar hangi sebeple birbirini tutmamaktadır?

2. 40 soru üzerinden verilen soru yüzdeleri 30 sayısına göre değiştirilmemiş ve aynı oranda kalmıştır. Bu durumun sebebi nedir?

3. Sınavlardaki belirsizlik ne zaman düzeltilecektir?


 10 Haziran 2014, 19:00 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: