KPSS'DE A GRUBUNA GİRENLER B GRUBUNDAN DA TERCİH YAPABİLİR Mİ?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Kamu Personel Seçme Sınavı, lisans mezunları için her yıl, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için 2 yılda bir yapılmaktadır.A grubu için yapılan kpss’ye sadece lisans mezunları başvurabilmektedir. Her yıl yapılan A grubu sınavı sonucunda, kurumlar ayrı bir sınav yaparak personel teminini yapmaktadırlar.

Tek yıl- çift yıl ayrımına dikkat


Kpss B grubu adını verdiğimiz ve kariyer meslekleri olmayan, Ösym’nin merkezi ataması ile mülakatsız direkt atama yapılabilen kadrolar için çift yıllarda sınav yapılmaktadır.(2010-2012-2014 gibi)
Kpss A grubu adını verdiğimiz ve kariyer mesleklerine yönelik olan sınavlar ise her yıl yapılmaktadır. Her iki sınavın da geçerliliği 2 yıldır ve 2 yıl boyunca açılan kadrolara başvuru hakkı vardır.

Sabah oturumları ortak

Çift yıllarda yapılan sınavlara hem A grubu için hem de B grubu için girilebilir. Bu iki sınavın da ortak noktası cumartesi sabah yapılan genel yetenek ve genel kültür testleridir. Bazı adaylar 2014 Kpss’ye “A grubu olarak mı yoksa B grubu olarak mı gireceğiz?” diye tereddütte kalmaktadırlar. Sınava B grubu olarak girmek demek sadece sabah oturumuna katılmak anlamına gelir. Bu bağlamda, çift yıllarda A grubu için sınava giren her aday, aynı zamanda B grubu kadrolar için de sınava girmiş olur.

Çift yıllarda hangi kadroya kimler başvurabilir?

Çift yıllarda, sabah oturumu dışında Pazar günü yapılan A grubuna dönük sınava da girenler, aynı zamanda B grubu kadroları da 2 yıl boyunca tercih edebilirler. Çift yıllarda A grubu alan sınavına girmek, B grubu kadroları tercih etmek için bir engel değildir.

Tek yıllarda durum nasıl oluyor?

Tek yıllarda B grubuna yönelik sınav bulunmamaktadır. Sadece A grubu ve öğretmenlik sınavları yapılmaktadır. Tek yıllarda A grubu sınavına girenler, B grubu için açılan tercihlere, tek yılların Kpss puanı ile başvuramazlar. Sadece alan sınavı ile alan kurumların sınavlarına ve tercihlerine başvurabilirler.

Kpss Rehber/ Cüneyt TÜRKOĞLU

cuneytturkoglu@kpssrehber.com

 12 Haziran 2014, 18:04 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: