KPSS'SİZ BİR KARİYER: İDARİ YARGI HAKİMLİĞİ
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2014 KPSS'den bir şey beklemiyorsanız KPSS'siz alım yapılan İdari Yargı Hakimliği'nden bahsedelim. Adalet Bakanlığı, İdari Yargı Hakimi olarak yetiştirilmek üzere sınavla İdari yargı Hakim aday almaktadır.İdari Yargı Hakim Adayların Statüsü

Adaylar Devlet Memurları Kanunundaki Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil olup, hâkimlik ve savcılığın sınıf ve derecelerine dahil değildirler. Adaylar hakkında Türkiye Adalet Akademisi Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile Devlet Memurları Kanununun Hâkimler ve Savcılar Kanununa aykırı olmayan hükümleri uygulanır.Sınav Tarihi:
7 Aralık 2014 saat:09.30

Bu yıl kaç kişi alınacak: 100 kişi

İİBF MEZUNLARI BAŞVURABİLİR

Şimdiye kadar yapılan tüm idari hakim adaylığı sınavlarına İİBF mezunları da katılmıştır. Hatta şuan Türkiye genelinde İİBF mezunu idari hakim sayısının hukuk mezunlarına oranla daha yüksek olduğu bilinmektedir.
İİBF'lilere %20 Kota

2008’de yapılan mevzuat değişikliği ile İİBF mezunlarına %20 kotası getirildi. Ayrıca sınav soruları arasında İİBF mezunlarının kolaylıkla çözdüğü iktisat ve maliye soru sayısı azaltıldı. Buna karşılık hukuk mezunlarının daha rahat çözdüğü usul hukuku soruları eklendi.

Kotaya göre, nihai listede en fazla toplam sayının %20’si kadar İİBF mezunu yer alabilmektedir

İdari Yargı Hakimliğine Hangi bölümler başvurabilir?

Hukuk mezunları, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF)bölümü mezunları, Siyasal Bilgiler, İktisat ve İşletme Fakültesi Mezunları, Açıköğretim İİBF mezunları başvurabilir.

Sınav kaç aşamalı yapılıyor?

İdari hakimlik sınavı iki aşamadan oluşur:

1- Yazılı Sınav (ÖSYM tarafından yapılır) Bu sınav sabah09.30'da başlar ve iki buçuk saat sürer.

2- Sözlü Sınav (Adalet Bakanlığı tarafından yapılır) Bu sınava 70 puanı geçen ve alınacak kadro sayısının 3 katı arasında yer alan adaylar katılır

 03 Ağustos 2014, 15:03 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: