2015 KPSS-A ADAYLARI İÇİN TÜM MERAK EDİLENLER
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


KPSS A Nedir Nasıl Hazırlanmalı KPSS A Grubu ve Kurum Sınavlarına Hazırlanmak

Geleceğin Müfettişi'ne..
Bir çok üniversiteli arkadaş müfettiş, kontrolör,uzman olma hayali ile Kpss A grubuna hazırlanıyorlar. Bu yazıyı o arkadaşlara biraz olsun yardımcı olmak için yazmayı düşündüm. Bende bir zamanlar bu arkadaşlardan biriydim ve bu sürecin başında oldukça bilgisizdim. İnsan ilk başlarda bu işin üstesinden gelemeyeceğini o kadar dersi nasıl çalışacağını fln düşünüyor, en sıkıntılı durum ise kafanda birçok soru varken cevabı verebilecek birini bulamıyorsun. Hatta kpss kursuna gitsen bile sana sadece kpss hakkında bilgi veriyor, kpss sonrasında gireceğin kurum sınavları hakkında hiç bir bilgi veremiyorlar. Ben birçok müfettişlik ve kontrolörlük sınavı kazanmış biri olarak nacizane bilgilerimi paylaşacağım. Şimdiden söyleyeyim uzun bir yazı olacak.

P.S: Ben SBF mezunuyum ve vereceğim bilgiler daha çok SBF ve İİBF mezunları için olacaktır. Ayrıca okurun hiç Kpss bilgisi olmadığını düşünerek yazımı yazıyorum, umarım birilerine faydalı olur.

KPSS A grubu olarak gireceğiniz sınavlar ; Cumartesi sabahı 1. Oturum yani : Genel Yetenek (Türkçe-Matematik), Genel Kültür (Coğrafya-Tarih-Vatandaşlık) ve İngilizce sınavları,
Pazar sabahı ise 3.Oturum: Muhasebe-İktisat-Hukuk-Maliye-İşletme bölümlerinden oluşan alan grubu sınavıdır. Ayrıca Kaymakam olmak isteyen arkadaş varsa Pazar günü öğleden sonra yapılan 4. Oturuma da katılmalı ve kamu yönetimi bölümünü de yapmalıdırlar. Başbakanlık Müfettiş Yard, Vergi Müfettiş Yard, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yard. ve hatta BDDK Murakıplığı gibi sınavlara giriş şartı genel olarak Kpss P40 puan türünden 80 ve üzeri almış olmaktır. Fakat genel olarak bu kurumlardan biri sınav açtığında alınacak personel sayısının 4 veya 5 katını sınava çağırmaktadır, bu nedenle 80 puan almak bazı durumlarda sıralamaya girmeye yetmemektedir. Örneğin 50 müfettiş yardımcısı alacağını açıkalyan bir bakanlık sınava 4 katı adayı çağırır, yani sınava 200 kişi girecektir ve sınava başvuranlar en yüksek puandan sıralanır, 200. arkadaşın puanı 87 ise siz 86 almış bile olsanız sınava giremedikten sonra çalıştıklarınız hiç bir işe yaramayacaktır.Yani amacınız Kpss P40 puan türünde 80 ile yetinmeyip en yüksek puanı almak olmalıdır.

Kpss sınavı test şeklinde yapılan bir sınav fakat müfettişlik ve kontrolörlük gibi kurum sınavları genel olarak yazılı (klasik) şekilde yapılan sınavlardır. Bu nedenle ilk olarak Kpss sınavı için ders ders hangi kaynaklardan çalışılması gerektiğini belirtip, daha sonra kurum sınavları için kaynak önerisinde bulunacağım.

KPSS için kaynaklar..

Maliye : Arkadaşlar Kpss maliye genelde herkesin en çok net yaptığı alandır bu nedenle soru kaçırmamaya çalışılmalıdır. Herhangi bir dershanenin Maliye kitabını iyi çalışmanız yeterli. Sorular genelde mükerrer oluyor çıkmış soruları çözmeniz çok faydalı olacaktır. Bunun dışında ikinci sayfa yayınları çözümlü maliye sorularını kesinlikle öneririm.

Hukuk : Hukuk alanı Medeni hukuk, Borçlar hukuku, Ticaret Hukuku(Ticari işletme, kıymetli evrak ve şirketler hukuku), İcra iflas hukuku, Anayasa hukuku, İdare hukuku ve son olarak Ceza hukukundan oluşur. Oldukça ezber olan ve çok çabuk unutulan bir alan. Hukuk ezber olmasına rağmen ilk defa öğreniyorsanız çok fazla soru takılıyor aklınıza ve bunu soracak birilerini arıyorsunuz özellikle de icra iflas hukuku için. Bu nedenle sırf bu ders için kursa yazılabilirsiniz, Kpss kurslarına ders başına da kayıt olabiliyorsunuz.
Ben test sınavı için murat dershanesinin hukuk kaynaklarını öneriyorum, oldukça özet kitaplar. Sadece Ticaret Hukuku(Ticari işletme, kıymetli evrak ve şirketler hukuku) bölümü oldukça zayıf, hatta derhanede bu alan için çok az zaman veriyorlar ve hocalar bile çok özet anlatıp bir çok soru kaçırmanıza neden oluyorlar. Ticaret hukukunu Tamer Bozkurt'un kitabından çalışmanızı öneririm. Tamer Bozkurt her bölümü ayrı ayrı oldukça güzel anlatmış hem kpss sonrası kurum sınavları içinde çok işiniza yarar.

Muhasebe : Muhasebe alanı işletme mezunu olmayan arkadaşların biraz zorlandığı bir alandır. Bu alanı tek başınıza öğrenmeye çalışmak geçekten çok zor. Muhasebe öğrenene kadar işkence çekilen ama öğrendikten sonra hem zevk veren hemde çok net yapılan bir alan, bu nedenle muhasebe hocaları genelde çok iyi oluyor ve anlamanıza yardımcı oluyor. Muhasebeyi en başından beri teste yönelik oalrak değil de yazılı sınava yönelik hazırlanıyor gibi çalışmalısınız, şayet monografi çözmeyi öğrenirseniz testler size çok basit gelecektir. Muhasebe bilginize göre almanız gereken soru çözümüne yönelik kitaplar; şayet bilgi düzeyiniz az ise ikinci sayfa yayınları çözümlü muhasebe soruları, şayet bilginiz iyi ise Murat dershanesi yayınlarından 5300 soru bankasıdır. Aşağıda monografi için kitapları yazacağım.

İktisat : İktisat en sıkıntılı alandır, sakın dershane kaynaklarına bulaşmayın. Hem daha zor öğrenirsiniz hem yanlış öğrenirsiniz. Yapmanız gereken söyleyeceğim kitapları alıp, kütüphaneye kapanıp kendi kendinize çalışmaktır. İyice anlamaya çalışın çünkü bol grafikli bir alandır, en çok vaktinizi iktisat alacaktır. Bu da aynı muhasebe gibi teste yönelik çalışılmamalı , grafik çizerek iyice anlamaya çalışılmalıdır.
İktisat Mikro-Makro-Uluslararası İktisat olarak ayrılır. Mikro için Erdal Ünsal-Mikro İktisat kitabı alınmalı, içindeki bütün grafikler ezberlenmelidir. Takıldığınız yerde bir bilene danışılmalıdır. Kendiniz çözerseniz ne ala. Makro İktisat için ise kesinlikle Nurdan Aslan-Makro İktisat kitabı çalışılmalıdır. Bunun yanında Yüksel bilgili İktisat okulları okunmalı, ufak çok özet ve çabuk anlaşılır bir kitap. Bu üç kitap sayesinde iktisat netiniz oldukça iyi gelecektir, yeterki dediğim gibi kendi kendinize iyice anlayarak kitapları bitirmeniz gerekiyor. En son olarak Ceteris Paribus çözümlü sorular kitabına bakabilirsiniz, çok şart değil zaten bitirmek te çok zor , çok kalın bir kitap.

İşletme : İşletme puanı çoğu kurum sınavında aranmıyor o yüzden bu bölüme çalışmanıza gerek yok gibi, sadece bazı puan türleride hesaplansın diye bir kaç soru işaretlemeyi unutmayın.
(Geçmiş yıl kpss sorularını çözmeden sınava girmeyin.).....


 09 Mart 2015, 18:32 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: