2015/1 KPSS ATAMALARINDAKİ KONTENJANLAR NE KADAR GERÇEK?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2015-1 merkezi memur yerleştirme kadroları sayı ve unvan bazında henüz açıklanmamıştır, gelecek hafta açıklanacağı tahmin ediliyor.2015-1 merkezi memur yerleştirme kadroları sayı ve unvan bazında henüz açıklanmamıştır, gelecek hafta açıklanacağı tahmin ediliyor. Bu durum memur adaylarını fazlasıyla tedirgin ediyor. Merkezi yerleştirmelerle ilgili şu aşamada sağlıklı bir değerlendirme yapmak zor. Seçimlerden dolayı atama ve kadro talepleri birbirine karışmış durumda. Bazı forumlarda dolaşan sayıların kaynağı olmadığı için o bilgileri doğru kabul edemeyiz.

Atama Müjdeleri Gerçekçi Mi?

Son günlerde bazı Bakanlıklar, alacağı personel sayısıyla ilgili birtakım açıklamalar yaptı. Adaylarda heyecan oluşturan bu açıklamaları maddelerle değerlendireceğiz:

1) Aile Bakanlığı, 7 bin alım yapacağını duyurdu hatta alınacak bölümler de açıklandı. Yapılan açıklama bir atama duyurusu değildir. Alımların parça parça yapılacağı kesindir. Yani 7 bin kişilik bir alım birden olmayacaktır. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde parça parça atamalar yapılacaktır. 7 bin kişilik alımın tamamının ilk atamayla karşılanacağı da net değildir.

2) Spor Bakanlığı, 1500 kadro talep ettiğini bildirdi. Önümüzdeki süreç 1500 BESYO mezununa atama yolu açılacaktır ancak kısa vadede talep edilen kadronun hepsine atama yapılmayacaktır.1500 kadroya atama yapacağız şeklinde bir açıklama yapılmadı, sadece 1500 kadro için Maliye Bakanlığı’nın kapısını çaldıklarını belirttiler. Maliye’nin onay durumuna göre atama zamanı şekillenecektir.

3) Sağlık Bakanlığı, 9095 memur alacağını duyurmuştu. Hatta unvan bazında dağımı da açıklamıştı. Atama ve kadro yönünden sıkıntısı olmayan Bakanlığın her sene benzer oranlarda atama yapması zaten bekleniyor.

4) MEB, yaz ayında öğretmen ataması yapacağını duyurdu. 47 bin kadro ihdası var. MEB'e bütçeyle Şubat'taki 15 binden hariç 37 bin atama izni verildi. 2 bini memur atamasına ayrılabilir ama kesin diyemiyoruz. Öğretmen ataması da her sene ortalama 50 bin civarında yapılmaktadır. Bu şekilde giderse 2-3 yıl içinde öğretmen açığı kapanacaktır.

5) Tarım Bakanlığı, henüz bir açıklama yapmadı. Daha önce Maliye Bakanlığı’ndan 2 bin kadro talebinde bulunduklarını belirten Bakanlık, son günlerde atamalarla ilgili hiçbir açıklama yapmamaktadır. Mühendisler ve Veteriner Hekimler, Bakanlığın atama konusunda açıklama yapmamasını olumsuz olarak algılıyorlar. Keşke Bakanlık adaylara bir açıklama yapsaydı.

6) Çalışma Bakanı Faruk Çelik’ten atama müjdesi bekleyen İş ve Meslek Danışmanları, henüz o müjdeyi alamadı. Bir yandan kurslar açılmaya devam ederken diğer yandan kurum içi İMD ataması yapılacak olması, ilk atama bekleyen İMD’lileri karamsarlığa sevk etmektedir. Keşke İMD’lilere de atama müjdesi verilebilseydi.

7) Adalet Bakanlığı, atamalarla ilgili pek bir açıklama yapmadı. Merkezi yerleştirmeyle memur ataması yapmayan Bakanlıktan adayların çok bir beklentisi yok ancak mülakatla atamayı bekleyen adayların merkezi atamadan sonra talepleri olacaktır.

8) İŞKUR, 3500 kadro talep edeceğini açıklamıştı ancak atamalarla ilgili kamuoyuna herhangi bir duyuru yapılmadı.

9) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bütçe dışı 3 bin atama izni verilmişti. Bakanlık, Haziran döneminde alacağı personel sayısını açıklamadı.

SONUÇ: Son zamanlarda verilen atama müjdelerinin gerçeğe dönüşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Atama planlamaları ihtiyaca ve bütçeye göre yapılmaktadır. Ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarı yakalaması, atamaların da istikrarlı bir şekilde yapılacağı anlamına gelir. Bir kadronun atamaya dönüşmesi için türlü aşamalardan geçmesi gereklidir.(gazetekamu)

 06 Haziran 2015, 16:00 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: