SINAV STRESİNDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Hayat boyu birçok sınav olurken bu sınavlarda birbirimizle en çok yarıştığımız konulardan biri stres olmuştur. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak sınavda 1-0 öne geçeceksiniz.

1. “Sınav stresinden uyuyamıyorum.”


Uykusuzluk, önemli günler öncesi sıkça karşılaşılan bir durum. Uykusuzluğun bir sonraki gün insanın performansına yansıyacağına inanılsa da, uykusuz kalmak aslında insanı psikolojik olarak bir sonraki günün hızlı temposuna zihince alışıtırıyor. Dolayısıyla, öğrenciler sınav öncesi uykusuz kalmayı dert etmemeli. Çünkü eğer zihinsel olarak sınava gerçekten hazırlarsa zaten performans düşüklüğü çekmeyeceklerdir. Sınav sonrası da diledikleri kadar uyuyabilirler.2. “Sınav stresinden ellerim terliyor.”

Ellerin terlemesi bir anksiyete belirtisi. Sınav sırasında da eller terleyince hem kalem hakimiyeti azalıyor, hem de kurşun kalemle yazılanlar ele ve kağıda bulaşıyor. Ellerin terlemesini durdurmak için, sınavda bir 10 saniye durun. Ellerinizi avuç içleriniz masaya bakacak şekilde koyun ve 3 derin nefes alın. Bir anlığına sınav ortamından uzaklaşın, gözlerinizi kapatın ve kendi yetilerinize güvendiğinizi kendinize söyleyin. Eğer elleriniz hala terliyse, kendinize şunu diyin: “Ellerim terli veya değil, bu sınava tümüyle odaklanacağım ve başarıyla bitireceğim.”

3. “Sınav stresinden midem bulanıyor.”

Mide bulantısı, kusma hissi ve iştahsızlık da sınav öncesi anksiyete belirtisi olarak kendini gösterebilir. Yapmanız gereken sınav öncesi yumurta ve tereyağı gibi çok ağır yiyecekler yememek. Sınavı en iyi performansınızı göstereceğiniz bir maraton gibi düşünün ve ona göre hazırlanın. Bir gün öncesinde akşam yemeğinde kıymalı makarna gibi karbonhidratı yüksek bir yemek, sizi ertesi güne iyi hazırlayacaktır. Kahvaltıda da çok ağır olmayacak şekilde peynir-ekmek gibi kahvaltılıklar, kolay sindirimiyle sizi yavaşlatmaz. Eğer kendinizi pek birşey yiyemeyecek gibi hissediyorsanız, en azından sınav öncesi kahvaltıda pekmez gibi şekerli ve sindirimi kolay bir besin tüketin ki, beyniniz ihtiyacı olan enerjiyi oradan karşılasın.4. “Sınav stresinden yerinde duramıyorum.”

Öyleyse kendinizi dışarı atın! Ancak alışveriş merkezi gibi kapalı yerlerden uzak durun çünkü bu tip yerlerdeki duyusal yoğunluk, sizi gereğinden fazla yoracaktır. Onun yerine deniz kenarına yakın yaşıyorsanız sahile inin, çevrenizde park varsa orada yürüyüşe gidin veya daha tenha sokaklarda biraz dolanın. Etrafınıza bakın, sokakta gördüğünüz kuşları ve kedileri inceleyin, ve zihninizin biraz olsun sınavla alakadar konulardan uzaklaşmasına izin verin. Temiz oksijen ve rutinden uzak uyaranlar, beyninizin daha etkin çalışmasına yardımcı olacaktır.

Bunun dışında, bu sınavın hayatınızdaki en ve tek önemli şey olduğu kaygısını taşımayın. Her ne kadar bu sınav sizin hayatınızda önemli bir aşamayı belirleyecek olsa da, unutmayın ki hayat sizin belki de şu noktada algıladığınızdan çok daha esnek ve birden çok seçenek var. Eğer sınava bu bilinçle ve zihin rahatlığıyla girerseniz, başarınız kaçınılmaz olacaktır.

 25 Haziran 2015, 20:26 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: