OMBUDSMAN'DAN, KPSS'DE PUAN HESABI İÇİN ÖNEMLİ KARAR
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Kamu Denetçiliği Kurumu, ÖSYM'nin takdir hakkına dayanarak yürürlüğe koyduğu, herhangi bir testten soru çözülmemesi halinde ilgili puanının hesaplanmaması yönündeki idari işlemin hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi.KPSS sınavına giren bir aday, 2016 Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavına girdi.

Bu aday sınavda Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri testlerinde işaretleme yapmasına rağmen Genel Kültür testinden işaretleme yapmadığı için ÖSYM tarafından puanı hesaplanmamıştır.

Başvuran, KPSS puanı hesaplanmadığı için iş başvurusu yapamadığını belirterek, KPSS puanının hesaplanması ve mağduriyetinin giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

KDK, ÖSYM'nin, görev, yetki ve sorumluluk alanına giren konularda idari düzenlemeler yaparken, kılavuz hazırlarken kuralların makul, gerekçeli ve orantılı olması, hizmetin gereklerine uygun şekilde ve amacı gerçekleştirmeye hizmet eder nitelikte olması gerektiğini belirtti.

Kılavuz hükümleri gereği adayın KPSS puanının hesaplanmadığı anlaşılmış olup; adaylardaki yoğun sınav kaygısı nedeniyle anılan kuralın sınav esnasında unutulabilmesi olasılığı, bazı adaylar için her bir testte işaretleme yapmak için zamanın yetmeyebileceği ve ayrıca yanlış her bir cevabın belli bir oranda puanı azaltıcı etkisi nedeniyle rastgele bir işaretleme yapmak istenmemesi hususları da göz önünde bulundurulduğunda; anılan uygulamanın makul ve orantılı olmadığı, hizmetin gereklerine ve kuralın konuluş amacına da uygun olmadığı belirtildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu yaptığı araştırmalar sonucunda, ÖSYM tarafından yayınlanan 2017 KPSS Kılavuzunun "DEĞERLENDİRME" başlıklı düzenlemesinde bir testte, en az bir ham puanı bulunmayan adayların bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacakları ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacağı kuralına yer verildiğini belirledi. Yeni Kılavuzda bir önceki Kılavuzlara göre farklı olarak, en az bir ham puanı bulunması kuralı getirildiğini tespit eden KDK, söz konusu uygulamanın da hizmetin gereklerine uygun olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

KDK, adayın, diğer testlerden işaretleme yapmasına rağmen hiçbir şekilde puanın hesaplanmaması yönündeki kılavuz kuralının, adayın belli bir ücret ve yoğun bir emek harcamak suretiyle sınava girdiği göz önünde bulundurulduğunda, KPSS puanının hesaplanmaması işleminin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğunu vurguladı.

Kamu Denetçiliği Kurumu, başvuranın KPSS puanının hesaplanmamasına ilişkin mağduriyetinin, sınava girmiş olan diğer adaylar açısından yeni mağduriyetlere yol açmayacak şekilde giderilmesi ve KPSS puanının hesaplanmamasına ilişkin söz konusu Kılavuz kurallarında gerekli değişikliklerin ve düzenlemelerin yapılması yönünde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına tavsiye kararı verdi.

Kararın tam metni için tıklayın.

 05 Haziran 2017, 14:09 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: