2016 KPSS'YE LİSE DÜZEYİNDE GİRİP DAHA SONRA MEZUN OLAN ADAY, HANGİ DÜZEYDEN TERCİH YAPACAK?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2016 KPSS'ye lise düzeyinde girip, 2017 yılında lisans düzeyinden mezun olan aday, hangi düzeyden tercih yapacak?SORU: Merhabalar KPSS tercihleri hakkında sizden bilgi almak istiyorum bnim kardeşim 2016 ortaöğretim KPSS girdi aynı zamanda üniversite öğrencisiydi ve 02.06.2017 tarihinde üniversiteden mezun oldu lisans diplomasını aldı ve lisans KPSS girdi fakat biz 2017/1 KPSS tercihlerini ortaöğretim puanına göre yapmak istiyoruz bu şekilde 2016 ortaöğretim KPSS puanına göre tercih yapabilir miyiz herhangi bir sorunla karşılaşır mıyız bunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

CEVAP:

Mevzuat hükmü

KPSS Yönetmeliğinin 11. Maddesine göre KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıldır. Ve de ne Yönetmelikte ne de KPSS başvuru-tercih kılavuzlarında bu geçerlilik süresinin öğrenim düzeyinin yükselmesi sonucunda sona ereceğine dair bir hükme yer verilmemiştir.

DPB ne diyor?

Devlet Personel Başkanlığı (DPB), KPSS mevzuatını ve uygulamalarını belirleyen, takip eden ve uyuşmazlıkları gideren kurumdur. KPSS ilişkin sorunlar bir çok adayın bildiğinin aksine ÖSYM tarafından değil DPB tarafından giderilir. DPB'nin vermiş olduğu resmi görüşlerde de "üst öğrenim bitirmenin mevcut KPSS puanını etkilemediği" defalarca belirtilmiştir.

Sonuç olarak

2016 KPSS'ye lise düzeyinde girenler daha sonra lisans veya önlisans mezunu olsalar da 2016 P94 puanları ile şuanki alımlarda tercih yapacaklardır. Ve yine 2016 KPSS'ye önlisans olarak girenler daha sonra lisans mezunu haline gelseler de 2016 P93 puanı ile şuanki alımlarda tercih yapacaklardır.

 03 Temmuz 2017, 10:16 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: