MEMUR OLARAK ÇALIŞANLAR ÖĞRETMENLİK KADROLARINA ATANMAK İÇİN KPSS YE GİRECEKLER MİDİR?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 13 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Memur olarak çalışanlar öğretmenlik kadrolarına atanmak için KPSS'ye girecekler midir?
 16 Eylül 2007, 10:17 
ADMiN
Memur olarak çalışanlar iki şekilde öğretmen kadrosuna atanabilir.

a- İstifa ederek: Her memur istifa ettikten sonra en az 6 ay hiç bir kamu kurumuna memur olarak (öğretmenlik dahil) atanamamaktadır. Yani, İstifa edilen tarih ile öğretmenlik kadrosuna atanılacak tarih arasında en az 6 ay olmalıdır. Usulüne uygun istifa edilmemiş ise 1 yıl boyunca memur olunamamaktadır. Bu durumdaki adaylar KPSS'ye girip yüksek puan alarak öğretmenlik kadrolarına atanabilir. Ancak, 6 aylık bekleme süresini uymayanların bu durumlarının tespit edilmesi halinde görevlerine son verilir.

b- Nakil Yoluyla: Bu yolu tercih edecek kişilerin KPSS'ye girmesine gerek yoktur. Bunlar MEB'in Temmuz veya Ağustos'ta yapacağı açıklama üzerine, (eğer mezun oldukları bölüm itibariyle öğretmen alımı yapılıyor ve gerekli şartları taşıyorlarsa) nakil yoluyla atamalara başvuracaktır.

 16 Eylül 2007, 10:17 
bilincli_taksirat
Nakil yoluyla öğretmenliğe atanmanın şartlarını biraz açabilir misiniz: önümüzdeki sınav sonuçlarıyla ortaöğretim, önlisans ya da lisans düzeyinde bir memuriyte atanan öğretmen adayı öğretmenlik için ne zaman ve nasıl nakil yaptırabilir, hangi memuriyetlerden hangi öğretmenliklere nakil olur? Örneğin edebiyat öğretmenliğine nakil hangi memurluktan olur? Nakil olamama riski nedir? Bilgisi olanlar paylaşırsa çok memnun olurum; teşekkürler...
 02 Haziran 2011, 09:36 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: