YARIŞMA BÖLÜMÜNDEN TARİH SORUSU ?
huzur27
DİKKAT: Bu konu 8 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
 04 Mart 2012, 00:38 
huzur27
Gazi M. Kemal Kütahya-Eskişehir muharebelerinden sonra 18 Temmuz 1921’de İsmet Paşanın Karacahisar’daki ordugâhına giderek “Orduyu Eskişehir’in kuzey ve güneyinde toparladıktan sonra, düşman ordusuyla aramızda büyük bir açıklık bırakmak gerekir ki, orduyu derleyip toparlamak ve güçlendirmek mümkün olabilsin. Bunun için Sakarya’nın doğusuna kadar çekilmek yerindedir” emrini vermiştir. Uygun hareketler yaparak ordunun gücünü toplamasını ve Yunan ordusunun durdurulup etkisiz hale gelmesini sağlayan Atatürk “Askerliğin gereğini kararsızlığa düşmeden uygulayalım, başka türden sakıncalara karşı koyabiliriz” diyerek bu emrinin gerekçesini açıklamıştır.
—“Hattı müdafaa değil sathı müdafaa vardır. O satıh vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz. ” Kütahya-Eskişehir muhaberelerinde geri çekilme durumunda kalan ordumuzun daha gerilere çekilmesini önlemek ve mevzi savunmasını güçlendirmek, askerlerin mücadele azim ve iradesini kuvvetlendirmek, motive etmek için bu emri tam zamanında vermiştir. Vatanın her karışının savunulmasını emretmiş, ordu ile birlikte tüm millet bunu harfiyen uygulayarak Kurtuluş Savaşı’nda başarıya ulaşılmıştır.

[Url] http: //www. Sessiztr. Com/tarih-inkilap-tarihi/97354-ordunun-sakaryanin-dogusuna-cekilme-nedenleri. Html [/url]

bu bilgiye göre cevabı hatalı BENCE
 04 Mart 2012, 00:41 
gokaykac
Meclisin kayseriye taşınmasını bazı muhalifler istemiştir canlarını tehlikede gördükleri için. Bu sorunun yanlış bir tarafı yok bence. Saygılar,
 04 Mart 2012, 02:34 
huzur27
İstemişler ona sözüm yok ama M. K. Atatürk bunun için mi sakarya ' nın doğusuna çekilmelerini istemiş: ?
 04 Mart 2012, 02:52 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: